O CZYM OPOWIADAMY?
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów wystawa, prezentująca historię walki społeczeństwa polskiego o wolność i godność w czasach Polski Ludowej, czyli w latach 1945-1989.
Jej szczególnie ważną częścią jest opowieść o krwawej pacyfikacji przez ZOMO strajku w KWK „Wujek” 16 grudnia 1981 r., kiedy śmierć poniosło 9 górników.
DLACZEGO WARTO ZOBACZYĆ WYSTAWĘ?
Nasza nowoczesna, multimedialna wystawa budzi duże zainteresowanie osób z różnych pokoleń. Dla młodzieży jest odkrywaniem nieznanych im czasów, w których żyli ich rodzicie i dziadkowie. Dla starszych jest powrotem do lat, których uroków, ale też trudności, sami doświadczyli. Jednocześnie jest ważną lekcją historii.
CO POKAZUJEMY?
Wystawę rozpoczyna interaktywna dotykowa mapa przypominająca rok 1945 i wprowadzony wtedy podział Europy na dwie części rozdzielone żelazną kurtyną.
Kolejne sale prowadzą przez ponurą rzeczywistość lat 70., pełną propagandy, kolejek przed sklepami, dyktatury PZPR… aż po przełom, który nadszedł wraz z wyborem papieża św. Jana Pawła II i z wybuchem strajków w 1980 r.
Dramat stanu wojennego obrazują niezwykłe pamiątki: m.in. przestrzelony zomowską kulą kask górniczy Janka Stawisińskiego, karabin RAK - taki, z jakiego zomowcy strzelali do górników, czy choćby takie urządzenia, jak powielacz.
Najbardziej spektakularnym eksponatem jest czołg T-55, taki sam, jak te, którymi wojsko wjechało na teren kopalni "Wujek" podczas pacyfikacji strajku. Jednym z bardziej przejmujących miejsc na wystawie jest autentyczna rampa, z której zomowcy strzelali do górników, a także odtworzone ambulatorium, gdzie znoszono rannych mężczyzn.
Wśród eksponatów jest też taki, który wywoła wspomnienia z uśmiechem - stary aparat telefoniczny na monety.
Zachęcamy do zwiedzania naszej wystawy także z przewodnikiem lub świadkiem historii, np. Stanisławem Płatkiem, jednym z przywódców strajku w KWK „Wujek” w grudniu 1981 r.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat tej oferty, skontaktuj się z Organizatorem.
Wyślij wiadomość do organizatoraProszę czekać